Autokool MTÜ Viljandi Autom tegutseb Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt väljastatud mootorsõidukijuhi tegevuslubade alusel. Iga koolituse liigi kohta on koostatud õppekava, mis vastab õigusaktide nõuetele. Mootorsõidukijuhi koolituse tegevusluba on väljastatud A, A1, A2, B, BE, C1, C, CE, D ja T- kategooria koolitamiseks. Oma tegevuses lähtub MTÜ Viljandi Autom autokool allpool kirjeldatud kvaliteedi tagamise alustest.
Õppekavasid koostatakse õpiväljundipõhiselt ehk lähtudes sellest, milliseid teadmisi ja oskusi peab õppur koolituse käigus peab omandama. Seejuures võetakse arvesse autokooli juhtkonna ja töötajate kogemusi ning Transpordiameti kehtivaid eksaminõudeid. Õppekavade koostamisel tehakse koostööd teiste erialade spetsialistidega, kes annavad oma erapooletu hinnangu. See lähenemine tagab õppekavade kõrge kvaliteedi.
Autokoolis MTÜ Viljandi Autom töötavad ainult professionaalsed õpetajad, kes omavad kehtivat mootorsõidukijuhi õpetaja tunnistust, mille on väljastanud Transpordiamet ja kutselise autojuhi kehtivat tervisetõendit. Õpetajad läbivad regulaarselt erialaseid täienduskoolitusi ning osalevad erialastel seminaridel ja infopäevadel.
Autokoolis kasutatavad õppesõidukid on oma tehniliselt korras vastavad õpitava kategooria sõidukitele kehtestatud nõuetele (täismass, võimsus, A-kategooria mootorratastel turvarauad, kaitseriietus, kiiver ja mootorratta kaal jne). See aitab autokooli lõpetanud õppuritel saada liikluses hakkama nii riiklikul sõidueksamil kui ka hiljem, kui hakatakse kasutama isiklikku sõidukit. Õppesõidukid läbivad nõuetekohase õppesõiduki ülevaatuse ja vastavad õigusaktide nõuetele. Iga õpetaja vastutab selle eest, et tema kasutuses olev sõiduk oleks nii seest kui ka väljast puhas.
Autokool MTÜ Viljandi Autom kasutab ka elektroonilist õppekeskkonda, kus õppurid teevad kodutöid ja sooritavad teooriaeksameid. E-keskkonna teenuse pakkujateks on Liikluslab.ee ja Teooria.ee.
Autokool MTÜ Viljandi Autom pakub oma õpilastele võimalust jätta tagasisidet koolituse kohta pärast koolituse lõpetamist. Tagasisidet on võimalik jätta nii suuliselt kui ka e-posti teel. Tagasisidet kogutakse ka jooksvalt, esitades õpilastele küsimusi õppetöö käigus ja anonüümselt pannes sedeli autokooli postkasti.
Õppekavade kvaliteedi tagamise tingimused ja kord
Autokool MTÜ Viljandi Autom viib läbi järgmiseid koolitusi:
B-kategooria alg- ja lõppastme koolitus;
BC1-kategooria alg- ja lõppastme koolitus;
A1- ja A2-alamkategooria esmaõpe;
A-kategooria ning A1- ja A2-alamkategooria täiendõpe.
BE-kategooria täiendkoolitust.
C-kategooria täiendkoolitust.
CE-kategooria täiendkoolitust
D-kategooria täiendkoolitust.
T-kategooria algastme ja täiendkoolitust.
Oma tegevuses lähtub autokool MTÜ Viljandi Autom koolituste kvaliteedi tagamise alustest.
Koolitajate kvaliteedi tagamise tingimused ja kord
Autokoolis MTÜ Viljandi Autom töötavad ainult professionaalsed õpetajad, kes omavad kehtivat mootorsõidukijuhi õpetaja tunnistust ja kutselise autojuhi kehtivat tervisetõendit. Õpetajatel on vähemalt keskharidus ja tööstaaž on kõigil õpetajatel üle viie aasta. Õpetajad läbivad regulaarselt erialaseid täienduskoolitusi ning osalevad erialastel seminaridel ja infopäevadel ka erinevates euroopa autokoolides. Koolituse kvaliteedi tagamiseks võimaldab autokool oma õpetajatel osaleda Eesti Autokoolide Liidu seminaridel, kus arutatakse jooksvaid probleeme ja jagatakse kogemusi eesmärgiga tõsta koolituse kvaliteeti ja tagada õppurite edukus riiklikel eksamitel. Eesti Autokoolide Liidu seminarid toimuvad kaks korda aastas ja sinna kutsutakse erinevaid lektoreid.
Õppekeskkonna kvaliteedi tagamise tingimused ja kord
Autokoolis MTÜ Viljandi Autom õppekeskkond koosneb õppeklassist, -sõidukitest ja -väljakust ning e-keskkonnast. Õppeklass on varustatud õppurite ja õpetaja vajadusest lähtudes. Klassides on hea valgustus, ventilatsioon, projektor, tahvel, mugav mööbel (lauad ja toolid) ja riidehoidjad. Vaheaegadel õpperuume tuulutatakse. Klassides on olemas desinfitseerimisvahendid ja maskid. Autokoolis kasutatavad õppesõidukid on kaasaegsed. Olemas on kõikidele kategooriatele vastavad sõidukid ning olemas on ka elektriauto ja hübriidauto. See aitab autokooli lõpetanud õppuritel saada liikluses hakkama nii riiklikul sõidueksamil kui ka hiljem, kui hakatakse kasutama isiklikku sõidukit. Õppesõidukid läbivad nõuetekohase õppesõiduki ülevaatuse ja vastavad õigusaktide nõuetele. Iga õpetaja vastutab selle eest, et tema kasutuses olev sõiduk oleks nii seest kui ka väljast puhas. Kõikide kategooriate koolitamiseks kasutatakse õppeväljakut, kus on loodud tingimused ohutuks harjutamiseks. Väljak on teeliikluseks suletud ja aiaga piiratud, seal on olemas kõigi kategooriate harjutusteks vajalikud tingimused, sõiduõppeks ja sõidueksamiks ettevalmistumiseks. Sõidukoolitustel kasutatakse õppeväljakut vastavalt õppekavas olevate sõiduoskuste omandamiseks. Õppeväljakul on hoone, kus õppurid saavad kasutada tualetti ja pesta käsi ning mootorratta õppurid riideid ja turvavarustust selga panna. Autokool MTÜ Viljandi Autom kasutab ka elektroonilist õppekeskkonda, kus õppurid teevad kodutöid ja sooritada autokoolis teooriaeksameid. E-keskkonna teenusepakkujaks on Liikluslab Baltic OÜ ja Teooria.ee OÜ.
Tegevused ja meetodid õppeväljundite saavutamiseks
Õpetajad kasutavad erinevaid õppemeetodeid auditoorsetes- ja õppesõidutundides. Meetoditeks on loeng, rühmatöö, oma kogemuste jagamine, probleemülesannete püstitamine ja nende lahendamine .
Hindamiskriteeriumid:
Iga teema läbimise eelduseks on eelneva teema läbimine. Õpetaja kontrollib teooriaõppes õpilast talle esitatud küsimustiku põhjal kooli õppeklassis. Sõiduõppes kontrollib õpetaja õpilast iga teema lõpus õpilasele antud sõiduülesande tulemuste põhjal. Õppekava läbimisel sooritab õpilane liiklusteooria ja sõidueksami. Sõidueksam on sooritatud positiivselt, kui õpilane on omandanud õppekavas ette nähtud oskused ja käitumise ja on võimeline sõidukit iseseisvalt, ohutult ja keskkonda säästvalt juhtima.
Täienduskoolituse kohta tagasiside kogumise kord
Autokool MTÜ Viljandi Autom pakub oma õpilastele võimalust jätta tagasisidet koolituse kohta. Seda võimalust pakutakse pärast koolituse lõpetamist ja tagasisidet on võimalik jätta nii suuliselt kui ka e-posti teel. Tagasisidet kogutakse ka jooksvalt, esitades õpilastele küsimusi õppetöö käigus. Lisaks sellele analüüsib autokool riiklike eksamite statistikat.